Ekonomi

Sarı altında hasat başladı! Tarlada kilo başına 130 TL

Türkiye’nin çerezlik kabak çekirdeği ihtiyacının yüzde 35’i Kayseri’den karşılanırken, üretilen yüzde 35’lik kabak çekirdeğinin yüzde 23’ü Tomarza’da üretiliyor. Tomarza’da ‘sarı altın’ olarak bilinen kabak çekirdeğinin hasadı başladı.

Kilosu 125 İLE 130 TL ARASI

Erciyes Dağı eteklerinde yer alan Tomarza’nın bereketli topraklarında yetişen şekerleme kabak çekirdeği; 2023 yılında yaklaşık 152 bin dekar araziye ekim yapılarak çorak yerlerde dekar başına 40-45 kilo tohum elde edilirken, sulanan yerlerde dekar başına 115-120 kilo tohum elde edilmektedir. Kalitesine ve verimliliğine göre bu yıl 125 TL ile 130 TL arasında satılıyor.

ÜRETİCİLER FİYATLARIN ARTMASINI BEKLİYOR

2023 yılında toplam 6-7 bin ton karot elde edilmesi bekleniyor. Tomarza; Balkabağı ekimi, çapalaması, hasadı ve pathos ile dışa bağımlı olarak kendini tamamen yenilemiş ve kendi yağıyla kavrulur duruma gelmiştir. Öte yandan Tomarza ilçesinde kurulan, kabak çekirdeğinin elenmesi, tuzlanması, kavrulması ve paketlenmesine yönelik tesis sayesinde üreticiler, ürünlerin daha yüksek fiyatlarla satılmasını bekliyor.

haberakcakale.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu