Haber

Üç eşi olan Ali Yüksel’in milletvekilliğine kadın örgütlerinden tepki: ‘Mecliste olmak suç’

Refah Partisi’nden (YRP) Konya Milletvekili seçilen Ali Yüksel’in 3 eşi olduğu ortaya çıktı. Yüksel’in TBMM’ye girmesine tepki gösteren kadın hakları savunucuları, “Bu kişinin TBMM’de bulunması bir hata, kusur, suç ve kadınlar adına bir ihlaldir” dedi.

Cumhuriyet’ten Gökhan Kam’a konuşan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Medeni Kanunu çiğneyen bir kişinin meclise sevk edildiğini söyledi. Güllü şunları söyledi:

“Bu kişi değil, 4 veya 34 karısı olabilir. Çünkü 2016’dan beri Anayasa’nın ihlal edilen ve yürürlükten kaldırılan bir maddesi var. ‘Resmi nikah olmadan dini nikah olmaz’ maddesi vardı ve bu madde yürürlükten kaldırıldı. Burada bir suçlu varsa o da Türkiye Medeni Kanunu’nu çiğneyen meclistir. Bu kişinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunması kadınlar adına bir hata, kusur, suç ve ihlaldir.”

‘KANUN HAYIR. 6284 HAKKINDA KONUŞULUYOR’

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Birsen Baş Topaloğlu, Yüksel gibi çok eşliliği savunan ve laiklik karşıtı görüşlere sahip kişilerin milletvekili olmasının üzüntü verici olduğunu belirtti.

Topaloğlu, “İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkıldı. Şu anda 6284 sayılı yasanın kaldırılmasından söz ediliyor, nafakanın kaldırılması ve çocuğun tecavüzcüyle evlendirilmesi yıllardır gerçekleşmek istenen bir fikir olarak bekleniyor” dedi.

‘TARİHİN EN KADIN DÜŞMANI MECLİSİ’

Avukat Hülya Gülbahar, Meclisin Refah ve HÜDA PAR ile birlikte tarihinin en kadın düşmanı haline geldiğini belirtti. Gülbahar dedi ki:

“Bugün zinanın suç sayılması, flörtün yasaklanması gibi vaatlerle karşılaşıyoruz. Son 20 yıldır Türkiye’de erkek çok eşliliğini meşrulaştırmak ve hukuk sistemini adım adım geliştirmek için çaba harcanmaktadır. Erkek çok eşlilik konusu da çocuk istismarıyla doğrudan bağlantılıdır.”

savastepe-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu