Ekonomi

Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine Gaziantep’ten 35 firma dahil oldu

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) her yıl açıkladığı “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde kentten 35 firmanın yer aldığını belirtti. .

Ünverdi, yaptığı yazılı açıklamada, bölge olarak son yıllarda üst üste zorluklarla boğuştuklarını, Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında Gaziantepli firma sayısının 63 olduğunu belirtti.

Son dönemde üretim bölümünün finansman ihtiyacına dikkat çeken Ünverdi, artan maliyetler ve finansmana erişimde yaşanan zorlukların üreticileri olumsuz etkilediğini belirterek, “İç piyasada zaten bir daralma var. Dış pazarda ise, savaş ve gerginliklerin ve belirsizliğin getirdiği talep azalması, enerji maliyetleri, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, hammadde fiyatlarındaki düşüşler, “Maalesef değişimler sanayicilerimizi ve ihracatçılarımızı baskı altına alıyor. Öngörülebilirlik, fiyat ve finansman istikrarı sanayiciler olarak birinci önceliğimizdir.” değerlendirmesini yaptı.

Salgın, deprem ve küresel krize rağmen Gaziantepli sanayicinin üretimdeki kararlılığına dikkat çeken Ünverdi, şunları kaydetti:

“Zorluklara rağmen yıllık ihracatımızda cari fazla vererek ülkemiz ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan illerden biriyiz. Gaziantep Sanayi Odası olarak bu sıkıntıyı aşmak için her zaman ilgili kurumlarla irtibat halinde çalışıyoruz. Deprem sonrasında yaşadığımız sorunlar nedeniyle üretimimizi ve ihracatımızı artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyor, üretimlerimizde katma değeri artıracak yenilikçi projeler gerçekleştiriyoruz.” “Yeşil ve dijital dönüşüm hedefiyle şirketlerimizi geliştiriyor ve geleceğe hazırlıyoruz. İnşallah yaptığımız çalışmalarla ISO 1000’deki şirket sayımızı daha da artıracağız. Sanayicilerimizi bu gururdan dolayı yürekten kutluyorum.” her koşulda üretimde, ihracatta, istihdamda gösterdikleri başarıyı emektar şehrimize kazandırdılar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu