Haber

Suudi Arabistan 70 yıl sonra alkollü içki satışına izin verecek

Suudi Arabistan, 70 yılı aşkın sürenin ardından Riyad’da alkollü içecek satan mağaza açacağını duyurdu. İlk müşteriler, yıllardır resmi diplomatik kuryeler olarak bilinen, mühürlü paketlerde içki ithal eden diplomatik personel olacak.

Suudi yetkililer mağazanın “alkol kaçakçılığına karşı” bir önlem olduğunu belirtti. 1952’de Kral Abdülaziz’in oğullarından birinin İngiliz bir diplomatı sarhoşken öldürmesi üzerine alkol satışı yasaklandı.

Belgelere göre yeni mağaza, şehir merkezinin batısındaki Riyad Diplomatik Bölgesi’nde yer alacak.

Kaynaklar mağazanın önümüzdeki haftalarda açılmasının beklendiğini söylüyor. Ancak belgelere göre bazı kısıtlamalar olacak. Diplomatların önceden kayıt yaptırıp hükümetten izin alması gerekiyor ve 21 yaş altı kişilerin mağazaya girmesine izin verilmeyecek.

Belgede ayrıca aylık limitlerin uygulanacağı da belirtiliyor. Ancak AFP’nin gördüğü belgeler, bunların çok katı olmayacağını gösteriyor. Müşteriler ayda 240 “puanla” sınırlandırılacak. Bir litre likör altı puan, bir litre şarap üç puan ve bir litre bira bir puan değerinde olacak.

Belgeden anlaşılacağı üzere diplomatik ayrıcalıkları olmayan “sıradan” yabancılar alkol alamayacak.

İslam’da alkol yasak olmasına rağmen Suudi Arabistan, 1952 yılına kadar krallıktaki varlığına karşı hoşgörülü bir tavır sergiledi. Bu durum, Prens Mishari bin Abdulaziz Al-Suud’un, Cidde’deki bir törende kendisine bir içki daha koymayı reddeden İngiliz Başkonsolosu Cyril Ousman’ı vurmasıyla değişti. 1951’de. Bir yıl sonra Kral Abdülaziz alkolün tamamen yasaklanmasını emretti. Mishari cinayetten suçlu bulundu.

menderesajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu