Haber

Suudi Arabistan 2030 yılına kadar 50 milyon mangrov ağacı yetiştirmeyi hedefliyor

Suudi Arabistan’da çölleşmeyle mücadele çabalarının bir parçası olarak 2030 yılına kadar 50 milyondan fazla mangrov ağacı yetiştirmek için ilk fidanlığın açıldığı bildirildi.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, Uluslararası Kızıldeniz Şirketi İcra Kurulu Lideri John Pagano, Suudi Arabistan Ulusal Bitki Geliştirme ve Çölleşme Çabası Merkezi ortaklığıyla 2030 yılına kadar 50 milyondan fazla mangrov ağacı yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

İlk fidanlığı açtıklarını kaydeden Pagano, en son teknolojileri ve yenilikçi yöntemleri keşfetmeye devam ederken, mevcut zorlukların üstesinden gelmek için her zaman doğada en iyi çözümleri bulduklarını ifade etti.

Mangrovların en değerli tabiat varlıklarından biri olduğuna değinen Pagano, bu ağaçların yaban hayatına ev sahipliği yaptığını söyledi.

Bu çeşitliliğin sel ve erozyon gibi dalgaların etkilerinin azaltılmasına ve iklim değişikliğinin sonuçlarıyla uyumun sağlanmasına katkı sağladığına işaret eden Pagano, açtıkları ilk fidanlığın hedeflenen biyolojik çeşitliliği sağlayacağını söyledi.

Pagano, mangrovların diğer bitkilere göre 5 ila 10 kat daha fazla karbon emen ve biyoçeşitlilik üzerinde en yüksek olumlu etkiye sahip bitkilerin ortasında yer aldığına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu